пʼятниця, 3 серпня 2012 р.

Оберіг своїми руками

Сьогодні я вирішила поділитися с вами корисною інформацією. Принаймні, корисною тим, хто цікавиться українською вишивкою. Статтю я писала для журналу "Цвіт вишиванки".

З давніх давен наші пращури намагалися привернути до себе добрі сили і якомога надійніше захиститися від злих. Вони вірили, що саме вишита сорочка поєднувала у собі сукупність божествених енергій, що творили довершену і гармонійну долю людини. Сама тканина сорочки вважалася неприступною для злих духів. Але ті частини тіла, де тканина закінчувалася і починалося тіло, важко було захистити. Тут і потрібна була вишивка. Комір, манжети, поділ, розріз горловини старанно прикрашалися неповторними візерунками. Мовою містичної символіки вони перегороджували шлях негативним силам до тіла і душі людини. Не дарма й дотепер існує вислів "народитися у сорочці", який означає бути щасливим у житті. Можливо, й тому не варто одягати чужу сорочку, так само як і віддавати свою, бо в даному випадку можна прийняти на себе чужі негаразди і позбутися своєї щасливої долі.

С давних времен наши предки пытались привлечь к себе добрые силы и создать надежную защиту от злых. Они верили, что именно вышитая сорочка сочетала в себе совокупность божественных энергий, которые создавали создавали совершенную и гармоничную судьбу человека. Уже саму ткань сорочки считали неприступной для злых духов. Но те части одежды, где она заканчивалась и начиналось тело, трудно было защитить. Здесь и нужна была вышивка. Воротник, манжеты, подол, горловина тщательно украшались неповторимыми узорам. Языком мистической символики, они были преградой для нечистой силы к телу и душе человеку. Не зря до сих пор существует выражение "родиться в рубашке", которое означает быть счастливым в жизни. Возможно, поэтому и не стоит одевать на себя чужую рубаху, равно как и отдавать свою, чтобы не брать на себя чужие беды и не лишиться своей счастливой судьбы.

Але чи кожна вишиванка може стати оберегом? Як виявляється, зовсім ні. Дійсно захистити свого господаря від біди може лише та сорочка, яка зроблена руками рідної людини. Матір, батько, діти, брат чи сестра, сідаючи за вишивку, спочатку омивали руки, молилися і лише потім з чистими думками починали роботу. Стібок за стібком утворювався певний візерунок, який був наповнений турботою та любов’ю. Постійно думаючи про ту людину, для якої робилася вишиванка, тримаючи перед уявним поглядом її образ, відчуваючи її енергетику, характер, настрій, потреби, сорочка заряджалася позитивною енергією. А вибір тих чи інших візерунків-символів та специфічне поєднання кольорів робило сорочку надійним захистом свого господаря. Важливим було акуратне виконання, вишивка мала бути гладенькою, без вузлів, так як саме вузли обривають енергетичні зв’язки вишивки з носієм. Чоловік та жінка за традицією не вважаються кровними родичами, але якщо подружжя щасливе, то взаємно створені обереги також мають велику силу.
Но каждая ли вышивка может стать оберегом? Как оказывается, совсем нет. Действительно защитить своего хозяина от беды может лишь та сорочка, которая сделана руками родного человека. Мать, отец, брат или сестра, садясь за вышивку, сначала омывали руки, молились и только потом со светлыми чистыми мыслями начинали работу.
Стежок за стежком появлялся определенный узор, который был наполнен заботой и любовью. Постоянно думая о том человеке, для которого делалась вышивка, держа перед глазами его образ, чувствуя ее энергетику, характер, настроение, потребности, рубашка заряжалась положительной энергией. А выбор тех или иных узоров-символов специфическое сочетание цветов делало ее надежной защитой своего хозяина. Важным было аккуратное исполнение, вышивка должна быть гладкой, без узлов, так как именно узлы обрывают энергетические связи вышивки с носителем. Муж и жена по традиции не считаются кровными родственниками, но если супруги счастливы, то взаимно созданные обереги также имеют большую силу.
В наші дні, коли традиції в Україні почали відроджуватися й вишиванка впевнено почала повертати свою популярність, ринок швидко наповнився товаром з українською символікою. Зокрема, зростає попит на сорочки-вишиванки. І пропозиція у цьому питанні не відстає. Ви можете знайти сорочки на будь-яких смак, у будь-якій кольоровій гамі, але, на жаль, переважно з машинною вишивкою. Гарні вироби з українськими мотивами за низькими цінами. Але не кваптеся спокушатися дешевизною товару. Згадайте про основне призначення вишиванки. Маю сумнів, що штампуючи тисячі сорочок на місяць, горе-підприємець думав про високодуховні матерії. Маскуючись під вишиванку-оберіг, вишита на машинці сорочка, є просто гарним прикриттям і не несе в собі ніякої цінності. І сподіваюсь, в кращому випадку пуста від лихих думок.

В наши дни, когда традиции в Украине начали возрождаться и вышивка уверенно  возвращает свою популярность, рынок быстро наполнился товаром с украинской символикой. В частности, растет спрос на сорочки-вышиванки. И предложение в этом вопросе не отстает. Вы можете найти сорочки на любых вкус, в любой цветовой гамме, но, к сожалению, преимущественно с машинной вышивкой. Неплохие изделия с украинскими мотивами по низким ценам. Но не спешите обольщаться дешевизной товара. Вспомните об основном назначении вышивки. Сомневаюсь, что, штампуя тысячи сорочек в месяц, горе-предприниматель думал о высоких духовных материях. Маскируясь под вышивку-оберег, вышитая на машинке рубашка, является просто хорошим прикрытием и не несет в себе никакой ценности. И, надеюсь, в лучшем случае пустая от злых помыслов. 
Обереги можуть бути виготовлені лище з доброї волі та від чистого серця.
Якщо вже так сталося і ви  все-таки вирішили придбати готову вишиванку, зверніть увагу на наступне: по-перше, на якість матерілу. Вишиванки мають бути зроблені лише з натуральної тканини. По-друге, вишивка має бути ручною, акуратною на звороті, без вузлів, виконана одним типом ниток. По-третє, відсутність нашитих декоративних візерункових стрічок. По-четверте, велике значення має розташування вишивки. Традиційна сорочка -оберіг повинна мати оздоблений комір, рукава, манжети та поділ. Ну і звичайно, ціна. Ручна робота не може коштувати дешево, бо то є складна праця.

Если так случилось, и вы все-таки решили приобрести готовую вышивку, обратите внимание на следующее: во-первых, на качество материала. Вышиванки должны быть сделаны только из натуральной ткани. Во-вторых, вышивка должна быть ручной, аккуратной на изнанке, без узлов, выполненная одним типом нитей. В-третьих, отсутствие нашитых декоративных узорных лент. Большое значение также имеет расположение вышивки. Традиционная рубашка-оберег должна иметь украшенный воротник, рукава, манжеты и подол. Ну, и конечно, цена. Ручная работа не может стоить дешево, потому как это трудоемкая и сложная работа.
Тому, найкращий спосіб не помилитися, замовити вишиванку у майстринь, або, принаймні, придбаваючи готовий товар, запитати поради у компетентної людини. Та найкращим варіантом, безумовно, залишається виготовлення вишиванки власноруч. Памятайте, обереги можуть бути виготовлені лише з доброї волі і від щирого серця.

Поэтому, лучший способ не ошибиться,  это заказать вышивку у мастериц-вышивальщиц, или, по крайней мере, приобретая готовый товар, спросить совета у компетентного человека. Но лучшим вариантом, безусловно, остается изготовление вышивки вручную.

Вишивка Лесі Сенів, на фото вона ж зі своїм чоловіком. 
Фотограф Володимир Шурубура. Текст Наталі Скрипниченко.

10 коментарів:

 1. корисна інформація, я от тоже частенько колись думала взятись саме за вишиванку, але є дві для мене проблеми, важко вишивати узор який повторюється енну кількість раз,(мене це вбиває) і друге, символіка, от що важливо знати. Я майже ніде не знаходила готової схеми і розшифровки символів. На Україні кожен регіон має щось своє, неповторне)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Христинко, я якраз зараз вивчаю символіку. Багато цікавої інформації, але до кінця ще ніхто її не вивчив і багато є розмов на цю тему. Навіть, щодо весільних рушників. Після усіх рекомендацій щодо вибору узору, вкінці є примітка: вишивати треба той, який найбільше припав до душі. Отак.
   На рахунок орнаменту, який повторюється, то дійсно важко вишивати одне й те саме, але ти подивись на це з іншого боку: не треба заглядати за кожним хрестиком в схему, просто відпочиваєш, вишиваючі.

   Видалити
 2. очень красивая работа, актуальный и необычный узор!
  У моей мамы была кофта с украинской вышивкой в советские времена. Я ее брала в руки и любовалась, она была сокровищем для меня ))

  ВідповістиВидалити
 3. Спасибо за информацию!Очень интересно и полезно было читать!

  ВідповістиВидалити
 4. у меня просто нет слов,удивительной красоты вышиванки!!

  ВідповістиВидалити
 5. Дякую за статтю! Єдине зауваження - поділ вишивали не завжди і не усюди (наприклад Рівненське Полісся має незашиті подоли у переважній більшості випадків). Так що це вже за бажанням.
  Про символіку - теж. Погоджуюсь, що треба вишивати те, що найбільше припало до душі. А то одні дослідники говорять одне, інші - інше. Кожен по-своєму інтерпретує символи. А відчувати свою сорочку і свої знаки, я вважаю, треба інтуїтивно.

  ВідповістиВидалити
 6. Юлія, дякую за ваш коментар.

  ВідповістиВидалити
 7. Прекрасні сорочки-і сучасно і дуже символічно. І біжутерія якраз "в тему " до вишивки

  ВідповістиВидалити
 8. Дякую за статтю. Вже не раз бачила роботи Леси Сенив і завжди розглядала з захопленням: вони відрізняються особливим орнаментом і колоритом. А можна запитання: схеми вишиванок Леси Сенив придбати десь можна?

  ВідповістиВидалити